neděle 22. září 2013

Separate reality


Hej kamaráde,

takže ty říkáš, že takhle na konci pískovcové sezóny máš tak tutovou žábu, že by sis mohl v převislotině ubalit cigáro nebo za ní zaštandovat?

Mám pro tebe jen dva tipy,
z kterých lezcům hnědnou slipy.

Obě cesty, věř mi brachu,
jsou fajn spáry v pěkným dachu.

Povol uzdu svému strachu,
snad neskončíš dole. V prachu.

Jedna cesta se jmenuje Separate reality a druhá by se tak jmenovat mohla.
Jedna je v Ostrově v Labských pískovcích a druhá v ostrově klidu v Drábských světničkách.

Jedna je za VIIIc, u druhé pro jistotu není klasifikace ověřena, ale když to přelezl Špek, tak utrousil, že je to sedma. 

A obě mají lehce nepřívětivý sklon.


Ostrov, Sluneční věž, Separate reality, VIIIc



















Drábské světničky, Drábské leporelo, klasifikace neověřena (VIIIa)






































































Tak hybaj do skal, larvy!
Alešák.


pondělí 9. září 2013

Beskydská sedmička 2013

...je závod už vcelku komereční, najde se přehršle exotů (přes 3000), kteří si chtějí dokázat zdolání bezmála 100km vzdálenosti v šeredných krpálech beskydských velikánů. Mě to samosebou nikdy nenapadlo, sám hledač vytříbené zahálky pískovcových oblastí jsem pramálo toužil pro týrání těla jinak než švihadlem, navíc za nekřesťanský dukát pro komercichtivého Libora Uhra.

No jak to tak bývá, Čajík nějak míní - avšak Matka příroda mění, respektive kamarád Jura. Borec jak sviňa, holubičí povaha, co v mládí si říkal hurikán a když si v hangáru sundal teplákovku, tak jezeďačky omdlévaly . Týpek co se mimojiné popral o holej život v nejmenované favele Rio de Janiera - drsnej chlap a to nejen proto, že mají doma na jihu moravy tvrdou vodu.

Že prý chce oprůbovat, jestli už na starý kolena neměkne. Každej parťák mu to nakonec odvolal, jakousi vysportovanou kámošku utahal do křečomrtva na 50km pálavského přípravného přechodu a tak se ozval týpkovi jménem Čajda Jsemprokaždoušpatnost. Čaj nelenil a za dva měsíce příprav naběhal dohromady 40 km, díky čemuž se cítil skvěle připraven na 5km výškové převýšení a proklatě dlouhou taškařici.

Nu což, foukli jsme to tam za 19hod a 44min. Sice jsme šli trať hobby - tj. 89km, ale byl jsem za to i celkem rád. Alespoň něco mám genech po rodičích - orientačních běžcích, čím délé, tím lépe. Hodím pár postřehů:

foto: www.beskydskasedmicka.cz
  • Zjistil jsem, že zaručená rada Libora Uhera: "Vyhol se až k medvědímu oku žiletkou, ať tě ric nesvrbí šlahouny chlupisek" byla rada z pekla. Asi jsem si vzal jakejsi proklatej selen-zinek, že mi ty chlupy tak rychle vyrašily. Boha prosil jsem o smilování, když mě 100m po startu začal jemný curaprox čistit prdelní žleb.

  • Oproti tomu fígl máznout si 60% povrchu tělesného vazelínou, to byla spása - borci se na startu přehrabovali v kalhotách, jak kdyby jim tam upadl hořící vajgl. Šůrovali mazem chodidla, prsty, muší oči, bedra a zalepovali si bradavky jak na sjezdu turistického oddílu TJ SadoMasoBondage. Co naplat, fakt to zabíralo...

  • Každej pionýr se vždy bál kopců. Na B7 neználci taktéž, ale chyba lávky...nejpekelnější jsou seběhy, táhlé, úmorně vyčerpávající opruz se nehorázné množství kilometrů flákat z kopce, kde kolena zažívají středověk. Následují obvazy, kinesotapy, bandáže a nakonec chůze pozadu :(

foto: www.beskydskasedmicka.cz
  • Prej se dva, tři týdny po závodech nepohnete. Není to tak, máte li pošéfované profi stravování během závody a bezprostředně po něm spolu s výklusáním následující den, další den nepoznáte, že jste kutili v Beskydech neplechu. (I samotný výkon se velice odvijí od baštění endurosnacků a jiných chobotin.)

  • Jde to i bez brufenu, ale musíte mít štěstí s koleny. Puchýře se dají vydržet, přetížená klenba nožní, nárt a šlapka taktéž, ale kolena jsou mor. Důležitý trik na puchýře je si co 20km měnit suché ponožky.

  • Běh (rychlá chůze) s hůlkama do kopce je švanda. Pěkně pažemi podržíš a valíš jak pila, za celou dobu mě díky hůlkám jedinkrát nebolely nohy a to dát si na rozjezd 800m převýšení prudkou sjezdovku je už řádný fajrunk.
foto: www.beskydskasedmicka.cz
  • Trochu statistiky od pořadatelů:
    1. Do extrémního závodu Adidas - Continental Beskydská sedmička se registrovalo 3 090 závodníků, v pátek se jich k akreditaci a následně na start dostavilo 3 035. Z toho bylo 809 sporťáků a 2 226 hobíků.
    2. Závodníky převezly do místa startu dva vlaky o celkem 16 vagonech, které vyjely z Frenštátu po 19 hodině. Do Třince, místa startu, dojely před 21 hodinou. Závod, v němž se závodníci vydávají na přechod 7 nejvyšších vrcholů Beskyd, odstartoval ve 22 hodin z náměstí Svobody v Třinci.
    3. Trasa závodu v plném a nezkráceném stavu byla dlouhá 94 km s převýšením 5 430 metrů. Závodníci ji museli absolvovat v limitu 30 hodin.
    4. První byli v cíli Jaroslav Balatka a Pavel Štryncl, kteří trasu závodu zvládli za 11:49:14 hodin. Byli o 1:16:10 hodin rychlejší než mistři z minulého roku. Ti by se s výkonem, který podali loni, letos umístili až na 7. pozici.
    5. Poslední došel do cíle tým „Pomalu, ale jistě“, který trasu ušel za 29:17:22 hodin.
    6. Závod nedošlo 458 týmů z celkem 1 468. Každý třetí tým nedošel do cíle.
    7. Nejstarší ženou v závodu byla Věra Hejkrlíková (r. 1954) z týmu HEJ HEJ.
    8. Nejstarším mužem závodu byl Ivo Pospíšil (1940) z týmu FM VLCI.
 Čau Čaj.







středa 4. září 2013

Elite Climbing Camp 2013 - Ostaš

V Imstu na evropském poháru mládeže jsem si všiml jedné zajímavé věci. Že čeští mladí lezci a lezkyně na tom nejsou vůbec výkonostně zle, ale co jim chybí je pestrost, láska k lezení a následná motivace ("proč bych sakra měl ve svém věku tolik dřít"). Po vyskočení z lokálního rybníčka, ve kterém jsou mistři, totiž nastává jistá deziluze při plavání v evropském moři talentů (psal o tom i Dave MacLeod). Nastává pak bohužel častá "úmrtnost" a lezci/lezkyně pak v 17 letech přestávají s tímto krásným sportem.

Safra v čem bych mohl, jsem a budu lepší než 99% ostatních závodníků? Lezením na laně v tělocvičně asi těžko (srovnej Klajdu a Insbruck). Odpověď je nasnadě: Jasný, že se musí enormně makat, ale motivaci musím brát i někde jinde - na skalách ( podobně jako Anna Stohr a ostatní), dále musím volit i systematickou cestu pod vedením zkušených trenérů a nejen pod vedením rodičů mrskat na jediné stěně v okolí cesty za sebou jak robot. To každého dřív nebo později bavit přestane. Jo a málem bych zapomněl - jak může být mladý lezec úspěšný, když na skalách nevyleze adekvátně těžkou cestu jak na stěně - je bizardní, jak tato nerovnováha výrazně dokresluje hlavní problém české mládežnické závodní scény.

Je příjemné zjišťovat, že kromě klišé obecných průpovídek od koučů alá, musíte více trénovat, na větších stěnách, ujíždí vám v 15 letech vlak a jste slabí v testech reprezentace.... jsou tu i trenéři jako je Eliška Karešová z Liberce, která tráví s mladými svěřenci i čas na skalách, lezou zde na prvním a stávají se z nich vyzrálí sportovci s potenciálem na závodní úspěchy a co je hlavní, vytváří si k lezení vztah.


Spontánně jsem po závodech s kolegou Martinem Wiesnerem domlouvali možnost třídenního kempu pro lezce - závodníky, kteří už mají jistou výkonost, takže se s nimi už můžeme pouštět do cílené praxe - na skalách. Za podpory SALEWY  a šimpanzích dobrot CHIMPANZEE, za podporu děkujeme,  jsme uspořádali první tréninkový kemp na Ostaši.


První den jsme se seznamovali s  pískovcovým boulderingem, mantly, highboaly a tvrdými převisy a odpoledne pak s delšími těžkými cestami cestami stylem TR, aby se naučili sešlapávat hrany, patovat a zabírat za malé kyzy. Po návratu jsem jim připravil funkční trénink, kde se ukázalo, jak jsou na tom s AN vytrvalostí celého těla.
Angličáci vs sedy-lehy (burpee - sit up), kdy se každou minutu zvyšovalo o jedno opakování obou cviků (tj. 1minuta = 1burp-1situp.... 5minuta = 5burp-5situp) dokud stihnete počet cviků  ve stanovené minutě. Myslím si, že 12 kol/minut je pěkný standart a tak jsem byl s výkonem spokojen.

Ještě 35 minutový večerní výklus s čelovkami po Ostaši uzavíral pilný den.

Druhý den jsme se vydali na lezení technických dlouhých cest, které měly prověřit techniku nohou a pohyblivost. A už taky pěkně na prvním, VIIIb no problém, VIIIc - IXa lehce morfo po lištách taky šlo těm vyšším (pardon silnějším) a vypečené IXb nakonec taky pustilo. Desetáčkovou hranku si po nácviku nechali lezci na jindy. K tomu se posekala kupa lehčích kousků.  Po výletu skalami a vylezení si v nejčistším stylu na věž Kocour, jsem si ještě v pískařském duchu sfoukli další dominantu a šlo se do kempu na cvičení.

Zase v duchu minimum pomůcek, maximum úsilí jsme si dali kombinaci kliky (hrudníkem až na zem) vs výskoky snožmo na lavičku (push up - jump box) v kombinacích 21-21,18-18,15-15,12-12, 9-9 bez přestávky na čas. Zde se rozdíly ve výkonosti více prohloubily. Každý záhy zjistil, kde má rezervy.
Společně jsme si potom ukázali důležité cviky pro lezení na TRX a na co si při cvičení dát pozor.

Večer u ohně byl osvěžující, někteří srandisti výjezdu vytahovali vtipy z rukávů jak Houdini a opékaly se dobroty pod bedlivým dozorem výživového poradce :)

Třetí den zapršelo...a tak jsme upalovali pod velký střecháč,  vytrvalostní traverzy po lištách, poté v kamarádském kolektivu hrála fantazie prim při vymýšlení jednotlivých přesně vymezených boulderů každého dotavil. Při setkání s Ondrou a Editkou vytáhli poslední zbytky sil a šlo do společenské místnosti probírat kdo, v čem a jak na sobě zapracovat a předaly se diplomy za absolvování kempu.

Bylo to super, po závodní sezóně v listopadu uspořádáme další...Díky Denisovi, Kubovi, oběma
Martinům, Klárce, Kačce, Dominikovi a Leošovi.


Čau Čaj.